Stránky

8. května 2016

Ladí neladí

O tom, jak malé děti vnímají hudbu, dokonce už v prenatálním stádiu, se píšou studie a přesto sehnat v Praze koncert, na kterém nebude vadit pohyb a občasný povyk vašeho dítka, není úplně lehké. Na konci dubna jsme ale s Milanem vyzkoušeli první sousedské hraní pro děti na Letné. Jaké to bylo a jak vůbec organizátory něco takového napadlo, si můžete přečíst právě teď a tady :)

Nedávno jsme se s Milanem vrátili z Londýna, kde jsme byli navštívit kamarádku s dvouletou dcerou. Program našeho výletu jsme proto vybíraly hlavně pro děti. Jedna z akcí, která mě i Milana hodně nadchla, byl koncert v rámci projektu Bach to baby. Jsou to koncerty vážné hudby pro úplně ty nejmenší děti, víc se o nich určitě rozepíšu v článku o Londýně, ke kterému se nějak pořád nemůžu dostat. Hned, jak jsme se vrátili, jsem začala hledat, jestli v Praze neexistuje něco podobného a shodou okolností na mě z facebookové Letenské party vyskočila pozvánka od Jitky Holasové na první sousedskou hudební dílnu pro batolata.

Dílnička se konala v trochu potemnělých suterenních prostorách Café Lajka, kde jsme ale nikoho nerušili. Jitka s manželem si přinesli kytaru a velké bongo. Měli sestavený přibližný "playlist", ale zároveň byli otevřeni všem návrhům a přáním, takže program dílny se vyvíjel spontánně až na místě. Oproti naší londýnské zkušenosti to tedy nebyl koncert v pravém slova smyslu, ale společné hraní, kdy si každý mohl přinést svůj hudební nástroj nebo cokoli, co vytváří nějaký zvuk, a účastnit se na společné improvizaci.

Nápad uspořádat hudební dílnu vznikl na ostrově Lanzarote, kde organizátorka trávila dovolenou. Se svým manželem a ročním synem bydlela u rodiny uprostřed lávových polí, která žila poměrně společenský život, a v jejich domě se konaly různé akce. "Kromě jógových lekcí, koncertů, workshopů a meditací tady jednou týdně pořádali i hudební dílničku pro malé děti. Jen tak, svépomocí, bez větší strukturace a rozvrhu. Sjížděli se lidé z celého malého ostrova a muzicírovali, děti a dospělí, každý, jak uměl. Bylo to úžasné, říkala jsem si – když to jde na Lanzarote uprostřed ničeho, proč by to nešlo u nás na Letné. Tahle DIY myšlenka je mi hodně blízká v hudbě i v životě." prozrazuje Jitka Holasová.


Když jsem se Jitky zeptala, jakým směrem by chtěla tuhle "hudebku" pro děti posouvat dál, odpověděla: "Chtěla bych příště zkusit zapojit i další hudbu, víc žánrů, rocku nebo naopak chill-outu, můžeme si i něco pouštět ze záznamu, zkusit zaimprovizovat i třeba hudbu z různých koutů světa – zkusit, jak se asi hraje v Africe, nebo třeba v Indii, instrumentálně, s nepravidelným rytmem atd. Zkusím taky vymyslet víc „herních vložek“, jako bylo bubnování jako vláček, napodobování zvířátek a tak." A to zní dost lákavě! Držím Jitce moc palce, aby jí její nadšení vydrželo i nadále, a už se těším na pokračování.

Druhá sousedská hudební dílna se uskuteční už tuhle středu 11.5. od 15:30 ve Stromovce, nedaleko Vozovny, pod širým nebem. Více informací najdete ve facebookové události zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat