Stránky

22. března 2016

Hračky, které vám připomenou dětstvíV dalším z článků věnovaných festivalu mini, jehož první ročník se blíží, bych ráda zavzpomínala na hračky, se kterými jsme si hráli my, rodiče. Spoustu z nich totiž znovu ožilo, některé se dočkaly i nového kabátu.

Právě tahle tradiční česká značka nabízí nejen nestárnoucí design nafukovacích hraček, ale nebála se oslovit i současné designéry a oživit tak svůj sortiment novými produkty. Náš Milan rád řádí jak na legendárním červeném buvolovi od Libuše Niklové, tak s černobílým pruhovaným míčem, který v roce 2013 pro Fatru navrhla Zuzana Lednická.Až díky festivalu mini jsem s nadšením zjistila, že se stále vyrábí legendární stavebnice Seva, která byla na trh uvedena už v roce 1979. V našem dětském pokojíčku měla téměř stejné postavení jako Lego, takže mi ji bráchové moc půjčovat nechtěli :) Kromě klasických modrobílých dílů si dnes můžete vybrat i ze třech dalších řad - růžové pro holky, maskáčové army nebo městské řady, která jako první obsahuje i unikátní zvukové moduly.

Velké množství retro hraček najdete v pražském hračkářství Hugo chodí bos, které bude na festivalu mini také zastoupeno. Přístup jeho majitelky je naprosto ojedinělý, pečlivě vybírá opravdové skvosty z českého hračkářského světa a dbá i na jejich estetickou stránku. Pokud tenhle dětský ráj ještě neznáte, určitě se do jejich obchodu v Řeznické vypravte!

Nedávno jejich sortiment obohatily jediné opravdu české panenky Hamiro, které se už 80 let vyrábí stejně - ručně! V rámci příprav na mladšího sourozence jsem Milanovi taky jednu pořídila. Jak je vidět, ujal se pečovatelské role hned velmi dobře a trénink na bráchu vzal vážně :)

Další ikonou jsou plechové hračky značky Kovap z Náchoda, která navazuje na tradici firmy Bratři Sedlákové - výroba mechanických hraček. Ti vyráběli hračky vlastní konstrukce, jejich traktory, auta a vláčky jsou téměř jako ty doopravdické, což ocení určitě každý malý "inženýr" :). My máme vyhlédnutého půlmetrového kovového jeřába, který se přesouvá po kolech, otáčí věží a zvedá břemena... Prostě spousta klučičí zábavy!


Hugo chodí bos také prodává plastové hračky od firmy Směr. Kdo by neznal Kloboučku, hop nebo jejich legendární parník do vody! Já jsem si jako dítě ráda hrála se sadou krychlových nádob, ze kterých se dala stavět věž. Živě si vybavuju, jak jsem do jednotlivých krychliček dávala brambory, které jsme opékali v ohni. Na jaké hračky vzpomínáte vy?

1 komentář:

  1. Krásné hračky. Také jsem si vzpomněla na mé dětství a na to, jak jsem si hrála s hračkami . Když to tak porovnám s hračkami našich dětí, jsou kompletně odlišené a mají úplně jiné nároky i na funkce. Kdežto my si dokázali hrát i s klacíkem celý den, co den, týden! :-)

    OdpovědětSmazat